Závěsy

Závěsy zde můžete brát jako inspiraci pro Vaši chalupu, chatu, byt či penzion. Každému se líbí a hodí něco jiného, proto nabízíme v metráži spousty vzorů a barevností. Pokud váháte s výběrem, napište nám a rádi Vám pošleme vzorečky látek, o kterých uvažujete a nemůžete se rozhodnout. Ušití závěsů Vám jistě udělá radost, není to nic složitého, zk...

Závěsy zde můžete brát jako inspiraci pro Vaši chalupu, chatu, byt či penzion. Každému se líbí a hodí něco jiného, proto nabízíme v metráži spousty vzorů a barevností. Pokud váháte s výběrem, napište nám a rádi Vám pošleme vzorečky látek, o kterých uvažujete a nemůžete se rozhodnout. Ušití závěsů Vám jistě udělá radost, není to nic složitého, zkuste a uvidíte. Pokud nemáte odvahu a chtěli byste jednoduché závěsy nechat ušít, zkusíme se domluvit. K tomu od Vás budeme potřebovat znát rozměry závěsů v rozvinutém stavu – viz.  formulář (připravujeme).

 

Při pořizování závěsů je dobře zvážit do jakého interiéru je chcete umístit. Do chalup, chat, srubů, venkovských stavení se budou hodit závěsy s vrchním kanýrem. V tomto případě budete potřebovat tyče dvě. Tyto závěsy můžou být doplněny krajkou a krajkovou záclonkou, která lze jednoduše navléknout na vitrážku. Můžete kombinovat pruhy, kostky, květiny či jednobarevnou látku. Dokonce můžete mít boční závěsy stejné celý rok a podle příležitosti měnit pouze vrchní kanýr třeba na vánoční či jarní…

Do modernějších bytů, domů se budou spíše hodit jen boční závěsy. Máte-li jednoduchý interiér nemusíte se bát vzorů. V opačném případě je dobré zvolit jednobarevné závěsy, třeba i ležérní lněné.

Na každé okno pasují trochu jiné závěsy. Je potřeba vše dobře promyslet a proměřit. Také zvažte, zda potřebujete závěsy pouze dekorativní nebo jestli mají splnit svůj účel. Naše látky úplně nezatemní, ale zastíní a  určitě Vám poskytnou soukromí. Garnyže je dobré mít přidělané cca 15 cm nad okenním rámem a 10 – 15 cm vedle rámu.

 

Vrchní kanýr

Nejprve popřemýšlejte, jak budete chtít závěsy uchytit na garnyž. Je více možností. Nejjednodušší je ušít tzv. tunýlek – v tomto případě budete potřebovat znát průměr tyče. Spočítáte obvod a přidáte nějaký centimetr navíc. Např. u tyče o průměru 2 cm je ideální tunýlek 4 – 5 cm. Nad tímto tunýlkem je hezké ušít malý kanýrek, který závěs ukončí – ideálně 3 cm velký (větší už přepadává). Délka kanýru by měla být tak akorát, aby nestínila. Příliš krátký nebo dlouhý kanýr na okně nevypadá hezky. Ideálně vyzkoušejte délku kanýru s nějakou látkou. Nejlépe vychází délka menší než 1/3 okna, ale to také záleží, kde máte umístěnou garnyž atd..

Další variantou uchycení jsou kroužky a tzv. žabičky. Zde je šijí jednoduché a postačí Vám pouze normální obruba. Pokud se Vám nechce závěs skládat do žabiček, tak lze na kanýr přišít řasící páska, tu pak jednoduše díky háčkům připevníte ke kroužkům nebo můžete využít tzv. žabičky. Šíře kanýru závisí na Vašem vkusu, někdo má rád hodně nařasené závěsy, někdo méně. Berte také v potaz spotřebu látky. Na menší okna Vám bude stačit pouze šíře látky. Na větší okna budete muset buď závěs sešít z více dílů nebo střihnout po délce, tam je pak větší spotřeba, ale zbytek můžete využít buď na další závěs nebo na polštářky, prostírky, sedáky atd.. My máme raději menší řasení a k rozměru tyčky (bez koncovek) přidáváme cca 50 % - 60 %. Příklad – mám tyčku dlouhou 100 cm, tak šířka kanýru mi stačí cca 150 – 160 cm.

Vrchní kanýr vypadá hezky z žakárových vzorovaných nebo jednobarevných látek či z kostkovaných kanafasů. Kanýr ukončujeme lemovkou a případně krajkou nebo stačí normální obruba. Tento kanýr pak můžete dle příležitosti měnit. Je to rychlá a levná proměna. Celoroční vzhled interiéru rázem změníte na vánoční nebo jarní.

 

Boční závěsy

Opět zvažte uchycení závěsů, může být stejné jako u kanýru. Budete-li závěsy zatahovat, tak tunýlek zvolte dostatečně velký, aby se závěsy po tyčce dobře posouvaly. Zde stačí pouze tunýlek bez ozdobného malého kanýrku nad tyčkou, protože přes vrchní kanýr nebude vidět. Délka závěsu vypadá hezky minimálně 10 – 15 cm pod parapet. Pokud budete závěsy dávat do úvazů, závěs se opticky zkrátí, proto raději volte delší závěs. Měříme od vrchní garnyže a určitě přidejte nějaké centimetry na sražení látky. Naše látky jsou vysrážené, přesto se mohou srazit o přibližně 3 cm na 1 metr délky (záleží z jaké látky jsou, srážlivosti uvádíme přímo u látek). Závěsy měříme od vrchní tyčky až tam, kam je chceme mít, pod parapet, na zem.

Šíře závěsů – zde je důležité zvážit, zda je budete chtít zatahovat a mají zastínit celé okno nebo je máte pouze dekorativní.  Na menší okna Vám budou stačit dva závěsy z jedné šíře látky. Tam je dobré, že vyjdou beze zbytku. U větších oken počítejte s větší spotřebou látky a s případnými zbytky, které můžete využít k dalšímu dekorování. U našich ukázkových oken, máme závěsy šity z půl šíře látky, tzn. cca 68 cm široké. Okenní rám je široký 80 cm, tyč 95 cm. Takže bohatě stačí 50 % řasení.

Boční závěsy můžete použít i samostatně bez vrchního kanýru. Výběr látky je na Vašem vkusu. Na tyto závěsy se nejvíce se hodí pruhy nebo jednobarevné látky. Pokud budou použity bez vrchního kanýru, tak budou hezké i vzorované – květiny, puntíky, lístečky, motýlci atd..

Ušít je můžete pouze s normální obrubou nebo využít založenou lemovku, která závěsy hezky orámuje. Na vzorových oknech můžete vidět použití lemovky na vnitřních a dolních stranách. Samozřejmě můžete doplnit i krajku. Pokud takto olemujete žakárové závěsy, tak jsou pak použitelné z obou stran, v té druhé vždy v negativním provedení.

 

Úvazy

Závěsy z kanafasu vypadají hezky, když jsou stažené úvazy. Můžete zvolit úvazy z dvojité látky (aby dobře držely tvar) doplněny o kroužky, za které je jednoduše navléknete na háček ve zdi (háčky i kroužky nabízíme v sekci galanterie). Také stačí pouze sešít lemovku v délce 100 cm a tou závěsy stáhnout a uvázat mašli. Látku použijte stejnou jako je vrchní kanýr.

 

 

 

celý text »
Zobrazeno 1 – 11 z 11 položek
Zobrazeno 1 – 11 z 11 položek